Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Cloud Computing (chmura) czym jest i jak przygotować aplikację


Fizyda

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuję rozkminić AWS, Google Cloud Platform czy Azure pod kątem: czym właściwie jest, co oferuje oraz jakie są różnice w przypadku tworzenia aplikacji.

 

Tylko zanim ktoś rzuci się do klawiatury wiem jakie są korzyści z ich stosowania oraz że to są usługi składające się z baaaardzo wielu narzędzi. Ja chcę się bardziej dowiedzieć jak to wygląda od zaplecza w porównaniu do standardowej drogi hostowania dużej aplikacji.

 

Załóżmy, że mam aplikację generującą ogromny ruch i nie mam możliwości skalowania infrastruktury w dół (osiągnęliśmy max), jedynie wszerz, czyli muszę stawiać kolejne serwery (kupić blachy i ustawić w DC, albo wynajmować dedyki/VPS), a następnie uruchamiać na nich WWW i baz danych. Do tego muszę wspierać się takimi narzędziami jak Haproxy do load balancingu ruchu WWW. Redis/Memcached do cachowania zapytań, no i varnish w celu szybszego zwracania static contentu lub budowy małego CDN.

 

Teraz clou o które chcę się dowiedzieć w kontekście chmury ;)

Czy chmura przypadkiem to nie jest prawie gotowa (a przynajmniej łatwa do skonfigurowania) taka konfiguracja jaką opisałem wyżej (plus dodatkowe narzędzia), która dostarcza łatwy sposób na tworzenie i niszczenie serwerów przy pomocy API danej chmury. Bo jeśli dobrze rozumiem czym jest AWS, Azure i Google Cloud Platrofm to to są po prostu dynamicznie dokupowane i zbywane serwery (w ich przypadku VPS) które są budowane z wcześniej przygotowanych przez nas kontenerów (docer/lxc) i wpinane w "naszą" architekturę.

Czy może te usługi to coś więcej do czego się nie dokopałem.

 

Teraz pora na drugą cześć pytania. Czy tworząc aplikację WWW muszę coś uwzględnić gdy chcę ją uruchomić w chmurze? Ponieważ do AWS na pewno są odpowiednie biblioteki, tylko mam wrażenie, że służą one do zarządzania naszą infrastrukturą poprzez wgrywanie danych do CND, uruchamianie kolejnych VPS czy ich kasowanie. Jeśli tak to sama aplikacja nie musi niczego więcej implementować niż w przypadku hostowania jej na zwykłym serwerze. Jedyne co potrzebuję to drugiej aplikacji/zaplecza które będzie zarządzało infrastrukturą zależnie od potrzeb - czyli ruchu w aplikacji.

 

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto miał doświadczenie z takimi usługami i aplikacjami uruchamianymi na nich. No i będzie w stanie powiedzieć mi czy dobrze wszystko zrozumiałem, albo przynajmniej czy w dobrym kierunku myślę.

Oczywiście mam świadomość, że to jest tylko niewielki % możliwości tych usług, chcę się dowiedzieć czy to co do tej pory rozgryzłem pokrywa się z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2018 o 19:08, Fizyda napisał:

Czy chmura przypadkiem to nie jest prawie gotowa (a przynajmniej łatwa do skonfigurowania) taka konfiguracja jaką opisałem wyżej (plus dodatkowe narzędzia), która dostarcza łatwy sposób na tworzenie i niszczenie serwerów przy pomocy API danej chmury.

 

W zasadzie tak. Poza tym chmura to oprócz oferowania zasobów to także oferowane usługi (zgoglaj terminy PaaS, IaaS, SaaS) np. usługi popularnych softów (np. baz no/sql) - wtedy już w ogóle nie dotykasz warstwy infr. pod to tylko dostajesz gotową usługę.

 

 

W dniu 24.08.2018 o 19:08, Fizyda napisał:

Czy tworząc aplikację WWW muszę coś uwzględnić gdy chcę ją uruchomić w chmurze?

 

Tak ale uogólniając nie różni się to od planowania aplikacji korzystając z VPS/baremetal czy jakiejkolwiek innej wieloserwerowej architektury. Kluczem jest tutaj bardziej wieloserwerowość niż chmura sama w sobie.

 

 

  • Lubię 1
  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy CO i JAK chcesz zrobić. Bo jak np. wchodzisz w AWS i chcesz korzystać z bardzo szerokiej gamy ich usług np. DNS, loadbalancer, storage no to jednak musisz poznać te usługi, ich konfigurację, od strony aplikacji zintegrować się tam gdzie jest to potrzebne etc. Za duży stopień ogólności pytania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, że zbyt ogólnie pytałem. Tylko myślę, że jeśli muszę poznać i zintegrować się z aplikacjami AWS do DNS czy loadbalancera na poziomie DNS lub HTTP czy też z aplikacjami które postawię na własnej infrastrukturze, to to będą różnice jak pomiędzy Nginx'em, a Apache. Czyli wynikające tylko z różnicy pomiędzy aplikacjami, ale koncepcja działa i oferowane funkcje będą analogiczne. Pomijam aspekt wydajnościowy.

W takim AWS zakładam, że po prostu nie muszę się przejmować licencjami i szukaniem jakiego softu użyć do X bo mam od razu odpowiednią cześć AWS z taką funkcjonalnością. No i tak jak sam stawiałbym DNS to musiałbym mieć dwa serwery, potem zainstalować i skonfigurować BINDa i go konserwować. Natomiast w AWS rozumiem, że to bardziej usługa (pewnie za free) i tylko dodaję domenę, ustawiam DNSy i ewentualnie konfiguruję strefę w panelu. Nie muszę kupować VPS, konfigurować BINDa szyfrować strefy dla DNSSEC tylko wszystko jest w backendzie a ja mam dostęp do tego przez dodatkową warstwę jaką jest ich panel. Taki trochę OP c/dPanel/webmin/inne ustrojstwo (mocno upraszczam).

Edytowane przez Fizyda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fizyda napisał:

pewnie za free)

 

za free to wiesz co ;) AWS ma coś takiego jak free tier na pierwszy rok czyli jakieś limity na darmowe requesty etc. ale to nie jest nic specjalnie dużego (na bloga może starczy,  taki limit z cloudfronta (LB) to ostatnio wyczerpaliśmy w chyba 3 dni... ), a poza tym to większość jest płatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2018 o 00:11, Fizyda napisał:

Ale może i za DNS sobie życzą $, nie wiem tak tylko zgadywałem bo DNS zazwyczaj jest gratis do hostingów, więc myślałem, że i w tym przypadku podobnie będzie.

Właśnie "bawię" się AWS Free Tier'ami  i faktycznie za co naliczają, to Route53:

 

Route53AWS.jpg.bf1b972e0beca081b1487092964e1f3f.jpg

koszty53.jpg.f24648b10778b5e2ad87b22fc113b677.jpg

 

😗

Edytowane przez Mion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.