Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Podstawowa konfiguracja rekordów domeny


spex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie, jakie podstawowe rekordy powinna posiadać domena by działały na jej podstawowe usługi jak www i poczta?

 

- tak by działała poczta bez i z www.

- czy powinno się korzystać cname, jako zmiennej czy raczej wszystko wpisywać z "palca" po IP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalistą nie jestem ale z tego co wiem wystarczy rekord A żeby zadziałała usługa poczty oraz www. Co prawda dla obsługi poczty przewidziane są rekordy MX ale jeżeli ich nie ma sprawdzany jest rekord A. Z tego co wiem nie ma różnicy między wykorzystaniem CNAME i wpisaniem IP, CNAME jest dla Twojej wygody. Oczywiście jeżeli się mylę proszę o poprawienie, zawsze człowiek się czegoś nowego nauczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ci najlepiej będzie wykorzystać paczkę:

A mojadomane.pl 1.2.3.4

CNAME www mojadomena.pl

CNAME subdomena mojadomena.pl

czy może jednak lepiej wszystko robić na A?

 

Teraz pytanie o pocztę, ustawiam MX

MX mojadomena.pl mail.mojadomena.pl

czy nie powinienem też ustawić

A mail 1.2.3.4

lub

CNAME mail mojadomena.pl

 

A jak widzicie, "rzucanie" ruchu na DNS hostingu?

CNAME mojadomena.pl konto.mojhosting.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, spex napisał:

- tak by działała poczta bez i z www.

Poczta nie na nic wspólnego z www.  Na www możesz mieć klienta i oprogramowania, które pod maską łączy się z serwerami poczty POP3, IMAP, SMTP ...
To w konfiguracji serwera http ustawiasz obsługę dla domeny jak chodzi obsługę (HTTP/S)  w tym wypadku dodatkowe rekordy np A dla obsługi subdomeny www.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domena.pl	A	1.2.3.4
www.domena.pl	A	1.2.3.4
domena.pl	MX	domena.pl

To są trzy minimalne rekordy dla przypadku o którym piszesz (pomijam tu resztę rekordów potrzebnych do działania strefy jak SOA czy NS). Można by pokusić się o rozdzielenie serwera pocztowy od serwera www, dodając do powyższej konfiguracji jeden rekord A i zmieniając MX.

mail.domena.pl	A	1.2.3.4
domena.pl	MX	mail.domena.pl

W temacie CNAME to korzystasz tak jak Tobie wygodniej. Jeśli nie masz jakiś konkretnych powodów aby korzystać z CNAME, to użycie do www.domena.pl rekordu A minimalnie przyspieszy rozwiązywanie nazwy bo będzie wykonany tylko jeden request który od razu zwróci adres IP, zamiast dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ CNAME na wydajność jest minimalny: dla Ciebie żaden, dla klienta niezauważalny. Klient po wpisaniu nazwy w przeglądarce nawet nie zauważy, że wykonały się dwa zapytania. Tym bardziej, że zapytania DNS są cachowane zarówno po stronie serwera DNSa jak i klienta.

 

W mojej opinii powinieneś używać CNAME.

 

Ja mam tyle rekordów A ile adresów IP używam np:

domena.pl

maszyna1.domena.pl

maszyna2.domena.pl

itd.

 

Cała reszta to rekordy CNAME.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o taką dyskusje mi chodziło. Czy faktycznie serwer DNS widząc u siebie CNAME to czy nie robi wewnętrzne dwóch zapytań, by rozwiązać adres do ostatecznej formy. Ale do klient, wysyła już jedno odpowiedź z docelowymi danymi?

 

PS. 

@nnd.newbie Czy serwisy typu who is podające zawartość rekordów domena.pl poda iż w ogóle posiada rekord maszyna1? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" DNS widząc u siebie CNAME to czy nie robi wewnętrzne dwóch zapytań, by rozwiązać adres do ostatecznej formy?"

Nie wiem. Sądzę, że dobrze zrobiony serwer DNS powinien to sobie rozwiązać wewnętrznie.

 

"Czy serwisy typu who is podające zawartość rekordów domena.pl poda iż w ogóle posiada rekord maszyna1?"

Też nie wiem, nigdy nie sprawdzałem. Ale coś mi się obiło o uszy, że to co zwraca serwer na różne ogólne zapytania też zależy od serwera i jego konfiguracji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

NS - zebys mial jakies nameserwery

A - zeby wskazywalo na serwer ze strona (z www lub/i bez)

CNAME - mozesz ale nie musisz, zeby wskazywalo np. www do "naked domain"

MX - zeby wskazywal na serwer poczty

TXT - zeby ta poczta miala SPF

 

to sa podstawowe. Przy poczcie mozna jeszcze pare cudow porobic, a i do WWW moze sie TXT przydac, zeby letsencrypta ogarnac via DNS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.