Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

nowe top100 firm hostingowych


smarthost

Rekomendowane odpowiedzi

Ten ranking nie ma być w 100% wiarygodny - ma być mniej-lub-bardziej dokładnym przybliżeniem tego kto jest najwiekszym dostawcą wśród Polskich dostawców. Dlatego oparcie go o crawlery szukające nowych domen, firmy submitujące swoje listy i sprawdzanie DNSów w zupełności wystarczy.

 

Do tego jeśli będzie dobrze zrobione będzie trywialne do utrzymania i będzie dawało dostatecznie dobry obraz wielkości dostawców usług hostingowych względem siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samu pisząc o wiarygodności (transparentności) chodziło mi tylko o to, żeby nie był on tworzony na potrzeby jakiejś jednej firmy hostingowej. Inną sprawą jest jego dokładność, bo tutaj wiadomo, że możemy się zbliżyć do np. 90%, a nigdy do 100%. Jest to po prostu nierealne, choćby z tego powodu, że są na świecie domeny o których świat nie wie (nie ma ich w google, nie ma żadnych linków do nich itd.), a i crawler też pewnie wszystkich domen o których świat wie nigdy nie przemieli ;)

 

Nie wiem jak Wy, ale ja jestem bardzo ciekaw jak w tym nowym rankingu wypadną przynajmniej dwie firmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kapitan_Bomba napisał:

@samu pisząc o wiarygodności (transparentności) chodziło mi tylko o to, żeby nie był on tworzony na potrzeby jakiejś jednej firmy hostingowej. Inną sprawą jest jego dokładność, bo tutaj wiadomo, że możemy się zbliżyć do np. 90%, a nigdy do 100%. Jest to po prostu nierealne, choćby z tego powodu, że są na świecie domeny o których świat nie wie (nie ma ich w google, nie ma żadnych linków do nich itd.), a i crawler też pewnie wszystkich domen o których świat wie nigdy nie przemieli ;)

 

Nie wiem jak Wy, ale ja jestem bardzo ciekaw jak w tym nowym rankingu wypadną przynajmniej dwie firmy :)

 

Informacja o działaniu algorytmu odpowiedzialnego za tworzenie i utrzymanie listy będzie podana publicznie. To forum ma tworzyć społeczność dla społeczności, nie firmy dla społeczności :)

 

Musimy się jednak wykazać cierpliwością, lepiej raz a dobrze aniżeli łapu-capu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, do WHT przekazywało listę domen wiele firm (w tym też my). Takie listy sa łatwiejsze do sparsowania, bo po pierwsze lista jest i tylko trzeba ją zweryfikować, czy faktycznie domeny podpięte w dnsach hostingodawców np. nie wygasły i już ich nie ma, a na koncie hostingowym i w dnsach jeszcze siedzą. Pytanie, czy wszyscy hostingodawcy o to dbają, żeby czyścić takie "stare" domeny. Zawsze są poślizgi z tym, bo przecież domena wygasła, ale klient może ją jeszcze opłacić przez jakiś czas.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • szarik promował(a) i podpiął/eła ten temat

podobnie mamy my - mamy resellerów, a oni mają możliwość wpisania swoich nazw DNSów. Dnsy są formalnie nasze (nasze IP), ale klienci mają swoje nazwy dla tych samych IP. 

Już taką sugestię zrobiłem na WHT, ale bez odzewu - żeby nie brać pod uwagę NAZW dnsów, ale IP (choć to pewnie byłoby troszkę trudniej do sprawdzania, choć w sumie - jakby przeliczyć IP na liczby, to algorytmy powinny być szybkie).

 

Wojtek

Edytowane przez smarthost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli u mnie tak jest:

 

dns.smarthost.pl 91.211.220.10

 

ale są też:

dns.jakisreseller.pl 91.211.220.10

 

IP jest takie samo

 

Przed chwilą, nrm napisał:

założenie było "klienci resellera to nie Twoi klienci" ZTCP

 

Hmm... niby tak, choć część resellerów ma jednak moje dnsy - i co wtedy ?

Jedne będą liczone, a inne nie ?

 

Ja byłbym za liczeniem domen resellerów, pod warunkiem że mają IP moich dnsów. 

 

W końcu resellerzy to nie firmy hostingowe samodzielnie istniejące (zakładamy, że to resellerzy którym dajemy kawałem WHM/DA dla ich klientów). Co innego tacy, co sobie swoje serwery wynajmują, ale oni często mają własne dnsy z czasem itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem tak, po dłuższej dyskusji na temat sposobu liczenia, rozrysował się schemat, którego poniżej podaje część (ogólny zarys)

 

Do bazy będą trafiały domeny. Przynależność domeny do danego usługodawcy będzie sprawdza po NS'ach, w końcu na ten konkretny serwer domena zostaje wydelegowana. 

 

Aby sprawować nad tym porządek, będzie rejestr DNS konkretnych usługodawców (różne nazwy domenowe, nie zawsze jednolicie wskazują jaki to dostawca np. ns2.serwerx.pl należy do firmy Y a nie serwerx.pl).

 

Dlaczego jeśli kupiłem konto reseller w firmie Y i w DA ustawiłem DNSY wirtualne, nie będę jako firma?

 

Odpowiedź:

TOP100 ma za zadanie też pomóc klientowi dokonać rzetelnego wyboru, nie podobało mu się w marce X idzie do marki Y (a okazuje się, że X był tylko resellerem Y, który nie miał wpływu na sprzęt i infrastrukturę, bo miał konto na sharedzie). 

 

Tym sposobem, klient został tak naprawdę w tej samej firmie.

 

Ale ja jestem resellerem  VPSów jako firma Y na moim własnym dedyku w firmie X!

To nie problem, dzięki wcześniej wspomnianym rejestrowi DNSów firm, możemy wprowadzić odpowiednie zmiany i wprowadzić resellera Y jako odrębnego usługodawce, który tylko korzysta z adresów firmy X.

 

 

Ważne jest, aby to było zrobione z głową, na spokojnie i bez pośpiechu. 

Edytowane przez SomeGuy
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SomeGuy napisał:

@lokoz.com

Posiadacie kilka/kilkanaście serwerów DNS czy tylko różne nazwy są rozwiązywane do tych samych? 

ns1.przyklad.pl IP 4.3.2.1

ns2.przyklad.pl IP 1.2.3.4

 

ns1.przykladnibyinnyatensam.pl IP 4.3.2.1

ns2.przykladnibyinnyatensam.pl IP 1.2.3.4

 

Trochę to zagmatwane u nas. Ilość serwerów DNS idzie w setki/tysiące - tak samo ilość adresów IP, na których stoją :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SomeGuy napisał:

Zatem tak, po dłuższej dyskusji na temat sposobu liczenia, rozrysował się schemat, którego poniżej podaje część (ogólny zarys)

 

Do bazy będą trafiały domeny. Przynależność domeny do danego usługodawcy będzie sprawdza po NS'ach, w końcu na ten konkretny serwer domena zostaje wydelegowana. 

 

Aby sprawować nad tym porządek, będzie rejestr DNS konkretnych usługodawców (różne nazwy domenowe, nie zawsze jednolicie wskazują jaki to dostawca np. ns2.serwerx.pl należy do firmy Y a nie serwerx.pl).

 

Dlaczego jeśli kupiłem konto reseller w firmie Y i w DA ustawiłem DNSY wirtualne, nie będę jako firma?

 

Odpowiedź:

TOP100 ma za zadanie też pomóc klientowi dokonać rzetelnego wyboru, nie podobało mu się w marce X idzie do marki Y (a okazuje się, że X był tylko resellerem Y, który nie miał wpływu na sprzęt i infrastrukturę, bo miał konto na sharedzie). 

 

Tym sposobem, klient został tak naprawdę w tej samej firmie.

 

Ale ja jestem resellerem  VPSów jako firma Y na moim własnym dedyku w firmie X!

To nie problem, dzięki wcześniej wspomnianym rejestrowi DNSów firm, możemy wprowadzić odpowiednie zmiany i wprowadzić resellera Y jako odrębnego usługodawce, który tylko korzysta z adresów firmy X.

 

 

Ważne jest, aby to było zrobione z głową, na spokojnie i bez pośpiechu. 

 

Sorry, ale nie rozumiem. Czyli w końcu jak mam klienta resellera, który ma konto na sharedzie dla swoich klientów, ale wpisał sobie w konfiguracji swoje nazwy dnsów (choć to de fakto moje dnsy, ale pod jego nazwami), to będą zliczone mnie, czy jemu ? Bo już się pogubiłem ? Czyli liczy się IP, czy nazwa ?

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do serwerów DNS idących w dziesiątki czy setki to powinno tutaj wystarczyć sprawdzanie domeny głównej, np. dla ns1.hosting.pl wiemy że DNS należy do hosting.pl i na tej zasadzie wiemy kto utrzymuje domenę. Wydaje mi się, że każda firma podaje DNS-y w swojej subdomenie.

 

Rozwiązaniem jest też zbieranie od dostawców ich klas adresowych i na tej podstawie weryfikacja domen. Z tym, że przy tym rozwiązaniu zliczani byliby pewnie też resellerzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad dodatkowymi bajerami - jak rozwiązywanie po IP - pomyślimy później. Na wstępie użyjemy tylko nazw, bo większość ludzi nie zmienia nazw DNSów zbyt często - a gdy zmienisz IP jest duża szansa, że Twój nameserver będzie dalej dostępny pod tą samą domeną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mariaczi napisał:

Dla kogo? ;) To ma być jak najbardziej obiektywne.

 

Dla hostingodawców. już to tłumaczyłem - mam wielu resellerów, którzy mają możliwość wpisania sobie własnych nazw dnsów, choć tak naprawdę te ich nazwy wskazują na moje dnsy. Ci resellerzy nie są hostingodawcami w takim rozumieniu jak w top100 i kupując pakiet resellerski na np. 50 czy 100 kont hostingowych nie będą się liczyli w rankingu. Ale domeny są w praktyce utrzymywane przeze mnie. Dla mnie jako dla małej firmy byłoby warto mieć te domeny zliczone. 

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam propozycję odnośnie wiarygodnego sprawdzania ilości stron na serwerach danego hostingu. Można by to było oprzeć o token i listę domen dostarczaną przez firmę.

 

Zasada działania:

1. dla każdego hostingu rootnode tworzy unikalny token - ciąg znaków

2. dla każdej utrzymywanej domeny należało by dodać w DNS-ie rekord-token (unikalne pole TXT czy nawet zwykły CNAME o unikalnej nazwie i adresie IP np. 1.2.3.4)

3. hosting dostarcza listę wszystkich utrzymywanych domen dla robota rootnode

4. robot powoli odpytuje wszystkie domeny o ten rekord i jeżeli się zgadza to przypisuje domenę do hostingu

5. i tyle... mamy wiarygodne źródło informacji na temat ilości utrzymywanych domen na konkretnych hostingach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.