Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

VPS i soft pod mały, szybki sklep


blfr

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę postawić mały sklepik (tuziny produktów raczej niż tysiące) w branży modowej. Jakie oprogramowanie i VPS-a polecacie? 

 

Sklep ma dość unikalny chwyt marketingowy. Użytkownicy będą wchodzić bezpośrednio na wybrane ciuchy. Ale, oczywiście, może się też rozejrzą i kupią coś więcej niż wskazany produkt.

 

Pomysł jest eksperymentalny, więc nie chcę wkładać w niego zbyt wiele pracy i kasy. Powinien oferować gotowe rozwiązania płatności, etc, w miarę możliwości wszystko FLOSS. Z administracją serwerem sobie poradzę, nie potrzebuję zarządzania.

 

Zależy mi, żeby sklep działał szybko, również na komórkach. DOM strony z produktem powinien być w sekundę-dwie, całość max w pięć. Ze swojej strony zrobię, co trzeba. Z zewnętrznych skryptów tylko Google Analytics, żadnych śmieci. Niestety, zdjęcia muszą być dobrej jakości, ale zoptymalizuję, jak się da. Nic więcej nie dorzucam.

 

Skłaniam się w tej chwili do Presty na Oktawave. Presta, bo popularna. Oktawave, bo zawsze dobrze wypada w benchmarkach. Zazwyczaj używam nginksa, warto mu dołożyć jakiegoś Varnisha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, blfr napisał:

No, o to pytam. Wordpressa nie lubię, ale może WooCommerce przy małym sklepiku będzie lepszy?

 

I gdzie byś to postawił? Klienci z Polski.

Oktawave nie testowałem, zawszę stawiam na public cloud OVH :) Presta idealnie nadaje się pod małe sklepy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz rozwiązanie w chmurze to polecam oktawave lub digitalocean.

Pamiętaj tylko by w oktawave dysk brać z tier2 lub wyższym, gdyż różnica w wydajności między tier1 a 2 jest porównywalna to zmiany z hdd na ssd.

Testowałem/testuje też sporo innych rozwiązań cloud z naszego rynku oraz europy ale jeśli miałbym coś polecić to tylko te 2 firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bawił bym się w żadne Pluginy do WordPressa. Presta to trochę krowa ale jak spełnia twoje wymagania, będzie okej. 

 

Jeżeli chcesz żeby sklep był mega szybki to możesz się pobawić pagespeed i proxy/fastcgi cache. Pagespeed automatycznie optymalizuje zapytania, obrazy i wiele innych. Nie wszystko może działać prawidłowo na twoim stylu dlatego trzeba się pobawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep oparty wordpress nie jest i nie będzie dobrym rozwiązaniem. Patrząc na zasoby nawet mały sklepik oparty na systemie blogowym bo nie oszukujmy się do tego właśnie służy wordpress potrafi nieźle zamieszać w procesach. Presta pomimo ,że jest to duża "krowa" od strony kodu zdecydowanie pochłonie mniej zasobów i sprawniej obsłuży ruch bez względu jaki by on nie był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

W wielu wypadkach w aplikacjach sklepowych wąskie gardła to PHP (stara wersja) i MySql.

 

Zatem po pierwsze warto pamiętać o ustawieniu najnowszej możliwej wesji PHP (7.2 lub 7.1), a po drugie zanim wybierzesz hosting, sprawdź, jak na tym pójdzie MySql.

Napisałem kiedyś prosty mechanizm mierzenia szybkości wykonywania podstawowych zapytań MySql. Działa z poziomu PHP, więc tak w praktyce

warstwa PHP także na niego "rzutuje" - nie jest on tym samym najlepszym i najdokładniejszym benchmarkiem ever, ale jest bardzo prosty i pozwala

szybko porównać serwery pod kątem szybkości takiej, jaką otrzyma Twoja aplikacja.

 

Benchmark zapełnia tablę 5 tys. rekordów i w pętli wykonuje popularne operacje, jak wyciągnięcie rekordu o zadanym Id z pola określonego jako Primary Key, wyszukiwanie pełnotekstowe, wyszukiwanie rekordów gdzie np. cena produktu jest większa niż... itp. Okazuje się, że można zaobserwować ogromne różnice między różnymi środowiskami.

Pierwszy test zrobiłem w Hekko, a drugi...  na serwerze innej marki, której nazwa tu nie jest istotna. Dla wydajnego sklepu istotne będą przede wszystkim szybkie selecty, znajdowanie rekordu po kluczu, znajdowanie pełnotekstowe do wyszukiwarki produktów oraz zapewne przedostatni test, czyli wyszukiwania rekordów z liczbą większą niż... 

Dla porównania pod spodem wklejam Ci jak to wygląda gdzie indziej (o wiele lepsze inserty i o wiele słabsze selecty).

 

Narzędzie to mam jeszcze obecnie w wersji jeszcze rozwojowej, jakbyś chciał - odezwij się na priv'a, to Ci podam linka do pobrania skryptu - może pomóc w określeniu, które środowisko będzie lepszym wyborem dla Twojego sklepu. Nawet jeśli sam konfigurujesz serwer, takie testy mogą Ci pomóc w przygotowaniu wydajnego środowiska MySql pod sklep.

 

Wybierając dostawcę hostingu pamiętaj także o temacie danych osobowych - aktualnie obowiązujące przepisy nakazują mieć na piśmie umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych. Uczestniczyłem w kilku kontrolach GIODO, więc uprzedzam - to nie bajka o żelaznym wilku, taka instytucja istnieje naprawdę i czasami kontrole przeprowadza ;)

 

A poniżej screeny ze wspomnianego testu szybkości wykonywania kwerend:

 

Hekko.pl (shared hosting):

 

image.png.bc654a54a66559a245e5e0e4074c7cb1.png

 

Inna marka:

Super inserty, ale słabiej selecty.

 

image.png.129f8447cf59fd5a13d70115351312c8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Artur Pajkert Hekko.pl napisał:

zanim wybierzesz hosting, sprawdź, jak na tym pójdzie MySql

 

Czy w przypadku hostingu który nie określa minimalnych parametrów technicznych pod względem wydajności nie jest to przypadkiem wypadkowa wykorzystania w danym momencie przez licznych użytkowników i będzie się zmieniała wraz z wykorzystaniem danego zasobu fizycznego przez użytkowników ?

 

To że w danym momencie pomiaru są wyniki jakie podałeś, nie oznacza że takie będą rzeczywiste chwilę później. Sytuacja może być odwrotna, więc wystarczy jedynie zamienić nagłówek cytowanych wyników. Jak zapewne sobie także zdajesz sprawę na wyniki tego typu testów będzie miał wpływ w szczególności pod względem operacji "select" ile danych jest nadal przechowywanych w cache (a mamy tutaj cache na różnych poziomach) oraz konfiguracja samej mysql. Pierwsze z wymienionych jest nadal wypadkową wykorzystania zasobów w danym czasie przez wszystkich użytkowników wykorzystujących dany zasób fizyczny.

W dniu 17/12/2017 o 09:25, Marek607 napisał:

Pamiętaj tylko by w oktawave dysk brać z tier2 lub wyższym

 Tutaj należy pamiętać, że nie tylko za pojemność dysku płacisz, ale także za operacje io (czyli operacje na dysku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.