Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Domowy NAS


oui

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam się nad zakupem domowego NAS. Ogólnie wolał bym uniknąć w rzeźbienie tego, ponieważ wystarczy mi tego w pracy dlatego preferuje rozwiązania dla użytkowników domowych :)

Do czego chciałbym wykorzystać takie urządzenie:

  • Multimedia, serwer DLNA, montowanie dysku po NFS i Sambie.
  • Kopie zapasowe z Androida, najlepiej automatyczne.
  • Jakiś downloader czy klient torrenta aby w nocy poseedować iso ulubionego distro.
  • Dostęp po SSH
  • Klient VPN

W tej chwili biorę pod uwagę urządzenie QNAP TS-251A, ma HDMI więc pod starszy telewizor się powinno podłączyć. Dwa gb ramu też powinny spokojnie wystarczyć. 

Najbardziej obawiam się kwestii oprogramowania, ktoś ma jakieś doświadczenie z nasem od Qnapa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te NASy Synology nie są złe, ale jak zamierzasz na nich stawiać serwer DLNA, torrenty to wolałbym chyba chyba jakiś HP Microserver sobie kupić albo DELLa T20. Na takiej maszynie masz dużo większe możliwości. Możesz nawet postawić sobie małe laboratorium na jakiejś wirtualizacji czy zrobienia sobie łącza 10Gbit w przyzwoitej cenie jakby 1Gbit był dla Ciebie za mało.

NASy out-of-the-box nie mają takich możliwości, przynajmniej nie w przyzwoitej cenie.

Ewentualnie widziałem na allegro Netgear readynas w bardzo dobrej cenie, który faktycznie jest serwerem 1U Supermicro. W tym przypadku będziesz musiał się liczyć ze znacznie większym poborem prądu i sporym hałasem przy obciążeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się, czy nie lepiej obudowa + płyta microITX nie jest lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o elastyczność.

Dla niektórych może być zdecydowanie "brzydszy" wygląd niż cukierkowy wygląd webinterface'u synology.

Wsparcie społeczności natomiast jest duże, zarówno w przypadku freenasa, jak i produktów QNAPa czy Synology.

Dlatego jeśli potrzebuje się trochę "bajerów", nie ma co iść w stronę Zyxela czy mniej popularnych nasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście mam TS-231 i TS-251 QNAPa. 231 jest mniej wydajny (około 50-60 MB/s w Sambie), natomiast 251 bez problemu dochodzi do pełnego gigabita. Różnica w cenie jest stosunkowo niewielka, a po doposażeniu 251 w 8GB RAMu (maksimum ile wejdzie, około 250zł dodatkowo) sprzęt robi się niesamowity do wirtualizacji i innych rzeczy (transkodowanie, media center - ma HDMI OUT).

 

Natomiast jak ktoś chce NAS tanio, ale kosztem RAID (tylko jeden dysk 2,5 cala), to polecam NanoPi NEO2 i 1-bay NAS Kit v1.2. Tu co prawda trzeba przylutować dwa złącza i nie każdy jest to w stanie zrobić, ale za 200 zł + dysk mamy świetną platformę pod OpenMediaVault.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 5 lat w domu miałem Zyxela i robił swoją robotę za niewielkie pieniądze. Teraz mam QNAPa TS-451 i dla domu nadaje się idealnie, kupił bym go drugi raz jeśli bym miał, ale dla domu 4 dyski nie są potrzebne z reguły. Jak się znasz i masz trochę czasu to hp microserver i zrobisz sobie sam to samo.

Na 2 dyski też polecam ci TS-251 dotykałem i jest urządzeniem postaw podłącz i zapomnij/korzystaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie też na dniach mam zamiar kupić takiego nas'a. U mnie będzie służył głównie pod backup, folder udostępniony i multimedia (filmy). 

Synology odrzuciłem na starcie - brak wejścia hdmi. 

Aktualnie wybieram między QNAP TS-251+ a wersją bez plusa. Na pewno wersja 4 lub 8GB. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, krzysiuus napisał:

Ja własnie też na dniach mam zamiar kupić takiego nas'a. U mnie będzie służył głównie pod backup, folder udostępniony i multimedia (filmy). 

Synology odrzuciłem na starcie - brak wejścia hdmi. 

Aktualnie wybieram między QNAP TS-251+ a wersją bez plusa. Na pewno wersja 4 lub 8GB. 

Właśnie chyba najbardziej opłacalna wersja tego QNAPa to TS-251A (Celeron N3060) oraz kupić wersję 2GB i samemu wymienić ram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS-251A się nie opłaca...

osobiście mam TS-251,

kupiłem miesiąc temu w promocji z pilotem za free i 2gb ramu za 850zł, do tego 2x4gb ramu za 150zł nówki,

sprawuje się do wszystkich rzeczy które wypisałeś idealnie + używam dockera i żadnych problemów,

jeżeli chcesz wiedzieć gdzie kupiłem odezwij się na priv bo nie wiem czy można tutaj linkować oferty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu zastanawiałem się nad czymś co by dumnie nazywało się nas i wybrałem po prostu najtańszą opcję Synologi DS216J. Nie inwestowałem specjalnie nawet w dyski ponieważ 2 x 1TB mi zupełnie starcza. Tak jak ktoś już napisał ,że ważny jest sposób wykorzystania takiego urządzenia. Mi on służy do archiwizacji poczty, domowego FTP i kilku multimediów typu wideo/foto. To ostatnie naprawdę sporadycznie. Jako że posiadam publiczne IP mam go wystawionego co ułatwia wiele kiedy coś potrzebuję pobrać. Ta opcja w moim przypadku naprawdę mnie zadowala.

IMG_20170912_175302.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie przyszło mi na myśl, że też przydał by się jakiś domowy backup danych. Obecnie wszystko jest na odrębnej partycji i w razie awarii będę z tych co zaczną robić kopię na inne źródła.  Wpadłem na DS216j - w sumie więcej nie trzeba do kopii plików i jakiegoś serwera Cloud wypuszczonego na zewnątrz. 

Znalazłem taką opcję za 1300 zł  z dwoma dyskami WD, może Was zainteresuje. Klik

Edytowane przez Sebastian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być tanie to Zyxel. Parametrami podobny będzie do taniego Synology DS216j. Pracowałem w firmie która sprzedała sporo tych zyxeli i nic sie nie działo.

Jeśli ma być instalowane zewnętrzne oprogramowanie np serwer backupu  (ferro, veeam lub innych) wymagana jest mocniejsza maszynka z większą ilością pamięci i określonym rodzajem procesora. W takim przypadku musisz szukać w ofercie trochę droższych modeli Synology lub Qnap.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, krzysiuus napisał:

TS-251 mają za jakieś 1200plnów z 8GB.

@zomb jak to działa w filmach do fhd? Płynnie? Sam system nie przywiesza sie

 

nie opłaca się brać wersji z 8gb fabrycznie, bierz najtańszą opcje jaka jest a RAM dokup osobno i przełóż :) ja tak jak pisałem wyżej kupiłem za 850zł wersje 2gb z pilotem do tego ram za 150zł więc wyszło 1000zł i jeszcze mam 2x1gb ramu do sprzedania :) 

co do fullhd to nic nie zacina, równolegle nawet testowałem na TV, laptopie, telefonie i nie ma najmniejszych szans żeby było coś nie tak.

nie polecam natomiast synology ds216j - synology ma lepszy soft ale ta różnica między qnapem się zaciera z każdą kolejną nową wersją QTS'a (to jest opinia mojego znajomego który najpierw miał właśnie ds216j a teraz przesiadł się na ts-251) - w ds216j nie ma możliwości rozszerzenia ramu a to jest ogromnie wąskie gardło (były problemy np. z przeglądaniem zdjęć, generowaniem miniaturek, wielozadaniowością) 

btw. jak w roku 2017 widzę że jakieś urządzenie ma 512mb ramu to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.