Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Procesor / płyta pod HomeLab (NAS / virt)


nrm

Rekomendowane odpowiedzi

Elo,

 

składam sobie powoli nowy serwer (stary ledwo działa, ma już swoje lata), taki "HomeLab" aczkolwiek postawię go sobie w biurze (bo: prąd, hałas, miejsce, łącze. Bez sensu targać go do domu) i mam trochę zagwostek natury technicznej.

 

Serwer będzie miał 2 główne zastosowania:

 

1) NAS. Docelowo jakieś 8xHDD, pewnie na ZFS. Na foty, filmy, backup.

 

2) Tak z 10 wirtualek (pewnie proxmox/kvm) pod różne projekty (VPN, WWW, etc.), monitoring, różne testy, deweloperkę, dockery etc. 

 

i teraz pytanie: jaki wybrać procesor mając na uwadze powyższe zastosowania i:

 

- wiadomo, tanio, dobry stosunek mocy do ceny.

- będzie w towerze, coś typu Nzxt SOURCE 210 mATX

- żeby dało się do tego kupić również w sensownej cenie dobrą płytę

 

Fajną cenę mają np. Xeony E5-2620 (~150 zł) i kilka podobnych modeli do ~ 400 zł ale są na LGA2011 i z tego co widzę mega ciężko z płytami do tego (mało i drogie, aczkolwiek wypasione). Nie jestem na bieżąco (delikatnie mówiąc) ze sprzętem - mam jakieś inne sensowne opcje?

 

 

edit:

 

widzę, że E3 są na LGA1155 więc płyt by się chyba sporo znalazło 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jaki masz budżet, ale jeśli to ma działać parę lat to może lepiej pomyśleć o czymś "malowoltażowym" i w miarę świeżym.

Np. E-1240L v3-v5, które ma TDP 25 W, a wydajność podobną jak ten E5-2620. Procek na sockecie 1151, więc płyt jest dużo w szerokim zakresie cenowym (tak jak zresztą napisałeś w edicie :)).

Edytowane przez patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z LGA1155 widzę większy problem, max 32 GB RAM co by było konstrukcją zupełnie nie przyszłościową ;( Jeżeli dobrze widzę to w ogóle przy E3 i tak tego nie przeskoczę :o

 

Widzę, że jeszcze raz muszę wrócić do przemyślenia podstawy, bo równie dobrze są jeszcze opcje:

 

a) rozdzielenia to na dwie maszyny, osobno tylko do storage NAS i osobno maszyna pod wirtualki. <- wolałbym jedną ale może nie jest to dobre wyjście

 

b) poszukania gotowej platformy serwerowej tower gdzie na ogól są już E5 i większe możliwości rozbudowy

 

c) wyboru opcji serwerów rack - ale to odrzuciłem, ze względu na hałas <- musiałbym mocno pokombinować z jakąś szafką na to, wygłuszeniem, może by była jakaś opcja podmiany wiatraków? Ale sporo kombinowania tutaj i niewiadomo jakie efekty

 

Osiołkowi w żłoby dano...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E3 v5 obsługuje 64 GB RAM. Niektóre serwery rackowe są w miarę ciche, ale raczej do cywilnego komputera daleko. Wentylatory tam są dobrej jakości, ale są szybkooobrotwe ze względu na małe gabaryty. Jak zamkniesz go szczelnie to bez klimatyzacji pewnie skutek będzie odwrotny, bo się jeszcze rozkręci.

 

Zastanawiam się do jakiego towera chcesz wrzucić 8 dysków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mcbarlo napisał:

Jak zamkniesz go szczelnie to bez klimatyzacji pewnie skutek będzie odwrotny, bo się jeszcze rozkręci.

 

Dokładnie tego się obawiam dlatego ten pomysł skreśliłem na samym początku. W biurze rozmawiam, nagrywam więc wyrażny hałas wykraczający poza typowego kompa nie wchodzi w grę. ;(

 

12 minut temu, mcbarlo napisał:

Zastanawiam się do jakiego towera chcesz wrzucić 8 dysków?

 

Podałem w pierwszym wpisie ;) Sporo jest takich bud. Nie mówiąc już o tym, że gdyby chcieć zrobić samego NASa to można by wpakować go w np. to: https://www.morele.net/obudowa-fractal-design-node-804-fd-ca-node-804-bl-w-649681/

 

0CdKPGA.png

 

8xHDD + 2xSDD i styka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie konstrukcja jest tylko jedna sensowna:

Płyta główna mATX dla 1 lub 2 Xeon E5 v1/v2.

Procesor mimo wszystko poszedłbym w stronę Xeon E5 v2, są równie tanie, a pobór prądu masz zauważalnie niższy(20-30%), plus wyższa wydajność(10-20%).

Kontroler dyskowy coś na chipsecie LSI 2308 lub 2008.

Obudowa tower, lub jakaś gotowa konstrukcja typu tower.

 

Dlaczego nigdy bym nie poszedł w stronę e3? Ograniczeniem jest ilość ramu i koszty pamięci RAM. W cenie 1 kości 8GB dla e3, dostaniesz 4x8GB dla e5 ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym różnią się pamięci do E3 i E5? Jedne i drugie procesory obsługują udimmy, a E5 dodatkowo rdimmy, które są raczej droższe od udimmów. Przy E3 v5 masz już DDR4, a 64 GB "powinno wystarczyć każdemu". ;)

 

IMHO lepiej kupić nowszą konstrukcję z powodów, które wymieniłeś - prąd i wydajność. E5 tylko w momencie kiedy potrzebujesz w niedalekiej przyszłości dorzucić procka lub więcej niż 64 GB RAM. Trzeba w prypadku E5 jeszcze wziąć pod uwagę ile slotów PCI-E jest aktywnych z jednym procesorem, bo czasem można się zdziwić wkładając np. sieciówkę i kontroler RAID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mcbarlo Xeony E3 obsługują pamięci ECC, Xeony E5 obsługują pamięci ECC i ECC-R. Pamięci ECC dla DDR3 bardzo ciężko obecnie dostać i mają duże ceny, pamięci ECC-R są bardzo popularne i masowo dostępne, stąd też ich ceny są dużo niższe. 64GB dla DDR3 ECC-R to koszt około 600 zł brutto, koszt 64 GB ramu dla DDR4 to około 2000 zł brutto. Gdzie dla E3 będzie to maks, a dla E5 możesz zawsze w ramach potrzeby ram dołożyć. ZFS lubi dużo ramu ;-).

 

Xeon E5 v2 zapewnia moim zdaniem najlepszy kompromis między wydajnością, a poborem prądu i ceną.  Konstrukcje na E3 mają tylko 16 line PCIe, E5 mają 40 line PCIe na procesor. Więc jeśli chodzi o sloty PCIe, zawsze konstrukcja na E3 będzie oferowała gorsze możliwości rozbudowy.

Edytowane przez sebak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- O prąd się zupełnie nie martwię ;) bardziej mnie hałas interesuje ;)

 

- wariant z RACK odrzucam, nie mogę mieć tak głośno, a raczej nie wyciszę

 

>"Płyta główna mATX dla 1 lub 2 Xeon E5 v1/v2."

 

Masz może coś konkretnego na myśli? Bo jak wpisałem wcześniej bardzo słabo z płytami na LGA2011

 

- być może powinienem też wziąć pod uwagę słabszy wariant na i3/i5, dużo płyt, starczy mi z 6xSATA na razie, może za bardzo przesadzam, w końcu to tylko homelab, NAS i kilka deweloperskich wirtualek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ddr3 ecc udimm kupuje w sklepie komputerowym za rogiem. Mam je zawsze na drugie dzień, więc nie wiem gdzie ten problem z dostepnością. Cen nawet nie pamiętam co oznacza pewnie, że nie były wygórowane przesadnie.

 

Ilość linii PCI-E obsługiwanych przez procesor nie ma znaczenia. Ja mówie o aktywnych fizycznych slotach. Np. w Lenovo RD450 z jednym procesorem masz do dyspozyzji tylko 2 sloty poprzez riser. Żeby skorzystać z pozostałych musisz dorzucić drugi procesor. Jak masz jeden slot zajęty przez kontroler, durgi przez sieciówkę 10G i chcesz wrzucić np. dysk NVMe na karcie PCI-E to musisz kupić procesor, którego nie potrzebujesz i który będzie tylko grzał powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nrm dla E5 masz dwa rozwiązania, albo poszukać płyt głównych:

http://allegro.pl/nowa-plyta-fujitsu-celsius-m720-s2011-d3128-fv-i6948575309.html

http://allegro.pl/plyta-glowna-supermicro-mbd-x9sra-i6986489875.html

 

Albo kupić gotową konstrukcję tower, w której kusisz pogodzić się z tym, że nie masz miejsca dla 8 dysków lub przebudujesz ją tak by mieć to miejsce:

http://allegro.pl/dell-precision-t3600-xeon-e5-8gb-500gb-nvs300-w7-i6996117463.html

http://allegro.pl/hp-z420-xeon-e5-1603-2-8ghz-8gb-320gb-nvs315-pbt-i6865768298.html

http://allegro.pl/serwer-intel-2x-xeon-e5v2-16x-ram-raid-8xhdd-4xlan-i6990481481.html

 

@mcbarlo w ocenie opłacalności zazwyczaj chodzi o cenę. Nie dostaniesz DDR3 ECC w dobrej cenie, natomiast DDR3 ECC-R już tak.

 

Przecież @nrm powiedział że nie interesują go rozwiązania rackowe. A przykład przez Ciebie przytoczony dotyczy tylko i wyłącznie rozwiązania rack. Płyty do rozwiązań typu desktop zawsze posiadają większą ilość slotów PCIe. Przy e3 nastąpi degradacja wydajności, jeśli wykorzystasz więcej niż 16 lane pcie, natomiast dla e5 masz dużo większe możliwości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mcbarlo masz ceny lekko duże i na tym skończę temat cen. W moim przypadku pamięci REG są około 2-4 krotnie tańsze od zwykłych pamięci ECC.

 

@nrm musisz poczytać w necie, może ktoś poruszał ten temat. Ja niestety nie ma doświadczenia z tymi obudowami towerowymi, ale na ogół im większe wentylatorki tym sprzęt jest bardziej cichy ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sebak napisał:

@mcbarlo masz ceny lekko duże i na tym skończę temat cen. W moim przypadku pamięci REG są około 2-4 krotnie tańsze od zwykłych pamięci ECC.

 

Sugerujesz, że kupujesz nowe pamięci 4GB po 50-100 zł? W sumie to chętnie bym odkupił troche od Ciebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29/10/2017 o 11:16, sebak napisał:

Kontroler dyskowy coś na chipsecie LSI 2308 lub 2008.

 

W przypadku dysków SSD (jeśli jakiekolwiek bardziej sensowne) to jednak sugerowałbym przynajmniej LSI SAS 3008 różnica znacząca w wydajności przy wykorzystaniu dysków ssd.

 

W dniu 29/10/2017 o 11:37, mcbarlo napisał:

Ilość linii PCI-E obsługiwanych przez procesor nie ma znaczenia. Ja mówie o aktywnych fizycznych slotach.

 

W przypadku NAS czyli storage to IO jest podstawą, zatem ilość lini pcie jest bardzo znacząca, pozwala na bezpośrednią komunikację z procesorem. Oczywiście przekłada się to zwykle na ilośc slotów lub wbudowanych chipsetów już na płycie (kontroler dysków czy kart sieciowych 10GE). Choć występują także liczne przypadki gdzie ilość slotów jest znacznie większa aniżeli odpowiadająca im ilość lini pcie po czym się okazuje że po drodze mamy jakiś pcie switch lub slot x8 ale tylko z czterema aktywnymi liniami pcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sebak Twoje testy zatem udowodniły że ograniczeniem w Twoim przypadku były dyski ssd lub podłączenie kontrolerów, a nie same kontrolery. Jednak jeśli wykorzystasz jakieś bardziej sensowne dyski ssd wyniki otrzymasz zupełnie inne.

 

Z ciekawości aż spojrzałem do archiwum testów i poniżej porównanie sprzed dwóch lat, osiem dysków desktop ssd (sata), złącze pcie 2, pierwsza linia wyników dla LSI SAS 2308, druga dla 3008, firmware IT, na dyskach prosty softwarowy mirror (raid-10), testy z pominięciem wszelkich cache poza sprzętowym, powierzchnia testowa 50GB, read oraz write zawsze random. Dyski oczywiście po wcześniejszym pełnym "conditioningu".

 

59f9f0d9d81df_ScreenShot2017-11-01at17_02_02.thumb.png.82eecc1f694e0b168ee7c4bff4b8b09c.png

Dla porównania poniżej także wyniki dla ośmiu dysków ssd (sas) które są sensowne, testy takie same, kontroler LSI SAS 3008, jednak platforma testowa już znacznie nowsza, podłączenie kontrolera pcie 3 x8. Pomaga jednak zobrazować że kontroler, dyski oraz sposób ich podłączenia znacząco wpływa na wyniki.

 

59f9f57289eec_ScreenShot2017-11-01at17_23_13.thumb.png.46bf0b5874890c5243c808ecc8d3f3b3.png 

Edytowane przez gb1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gb1 wątpię, testowałem to na serwerowych dyskach SSD samsung SM863. Kontroler zawsze miałem jako IT, testy wykonywane dla ZFS'a i wyniki które mi wychodziły były z grubsza inne niż Twoje. Nie pamiętam ilości IOPS, ale read/write dla 4k miałem lekko powyżej 2GB/s.

 

Zastosowanie lepszego kontrolera(LSI 2308) nie zwiększyło mi tej przepustowości, a przepustowość sama w sobie była dla mnie wystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.