Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

nextcloud z dużą ilością danych


frn

Rekomendowane odpowiedzi

31TB zajmowanej powierzchni  -  proxmox + storage na LVM. Mogę rozbudować serwer lub kupić większy ale nie wykonuję żadnej kopii zapasowej ponieważ nextcloud służy głównie do synchronizacji zdjęć, kontaktów i kalendarza czyli technicznie dane są zapisane na więcej jak dwóch urządzeniach a sam nextcloud jest traktowany jako jedno z miejsc do ich przechowywania. 

W jakim iść kierunku - konfiguracja/rozwiązanie żeby za jakiś czas zacząć tworzyć kopię zapasową biorąc pod uwagę że za rok czy dwa zwiększy się pojemność o kolejne 5/10 TB . Może ktoś podsunie jakiś ciekawy pomysł.

 

PS.Mam nadzieję że umieściłem wpis we właściwym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałem o co pytasz - o to jak zabrać się do tworzenia kopii zapasowej, o to gdzie, przechowywać dane, czy jeszcze o coś innego)?

 

Jeśli chodzi o to pierwsze, coś więcej o tej kopii - czy to ma być najprostsza możliwa opcja typu synchronizacja obecnie używanych danych gdzieś tam, czy może chcesz mieć dostęp do kilku ostatnich wersji/kopii? W tym pierwszym przypadku wystarczy chyba rsync albo podobne odpalane cronem, w drugim potencjalnie weź pod uwagę również bardziej specjalistyczne rozwiązania typu borg albo kopia.

 

Jeśli chodzi o to drugie, to https://www.hetzner.com/storage/storage-box  jeśli szukałbyś taniej przestrzeni dyskowej, albo, o ile by podpasowało do konkretnego zastosowania, ciut drożej https://www.hetzner.com/storage/storage-share żeby w ogóle pozbyć się konieczności zarządzania tym wszystkim (czas to pieniądz) - przynajmniej jeśli o ten Nextcloud, bo proxmoxa to nie zastąpi... Porównanie obu usług

 

Edytowane przez chivito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie problem dotyczy przyszłościowego rozwiązania tak by stworzyć możliwość wykonywania kopii zapasowej danych, jednak sprawa się dodatkowo komplikuje ponieważ dane są przechowywane w formie szyfrowanej, Teoretycznie celuje w rozwiązanie które nie będzie korzystało z gotowego storage  o którym wspomniałeś. Nie wiem czy idę w dobrym kierunku ale pomyślałem by wszystko oprzeć na trzech serwerach:

 

1. serwer główny z aplikacja nextcloud + baza danych (proxmox) 1Tb nvme (backup wykonywany co 6 godzin w formie zrzutu)

2.serwer 01 minio s3 (proxmox+LVM) około 90TB sata

3.serwer 02 minio s3 (proxmox+LVM) około 90TB sata

Minio zapewni synchronizację danych pomiędzy sobą  czyli jest to jakaś forma kopii zapasowej i dodatkowo wyłączając szyfrowanie dysku gdzie zaoszczędzę miejsce i szybkość danych zapis/odczyt ponieważ dane zapisane przez nextcloud na storage typu s3  posiadaja taka formę że nie ma mozliwości ich odczytania bez bazy danych i fizycznego dostepu do nextcloud.

 

To oczywiście jedynie zamysł bo również przeglądam inne podobne rozwiązania do minio zgodne z s3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.