Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Composer na hostingu - dzisiaj to wymóg, czy dalej jeszcze fantazja programistów?


itomek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Chciałbym dzisiaj poruszyć temat Composera, którego pewnie duża grupa z Was zna.

 

10 lat temu dostęp do serwera hostingowego przez SSH był raczej mile widzianym dodatkiem, który mimo wszystko nie stanowił jakiegoś istotnego elementu całej oferty (fajnie jak był, ale jak go nie było to trudno). Z tego co widzę, zupełnie inaczej jest dzisiaj, gdy większość osób profesjonalnie zajmujących się kwestiami IT, wykonuje szereg czynności związanych z obsługą swoich stron WWW czy aplikacji, jakie są umieszczane na serwerze, właśnie za pomocą określonych komend przez SSH. Sam pamiętam naukę "bash'a" na "podstawach programowania" - to była tzw. ciemna magia, wszyscy na pierwszym roku zastanawialiśmy się po co to komu? Krótko później zdałem sobie sprawę, że nie wyobrażam sobie bez niego funkcjonowania :) 

 

Jak wiadomo, istnieje szereg dodatkowych, przydatnych dla webmasterów aplikacji, które z poziomu SSH potrafią w szybki sposób zrealizować różne operacje, które w tradycyjny, nazwijmy to "przeglądarkowy" sposób, zajęłyby dość dużo czasu. Przykładem takiej aplikacji jest na pewno Composer, dzięki któremu zarządzanie zależnościami w projekcie jest, można powiedzieć, przyjemnością. JSON'owa struktura danych, jakie są przez Composer'a przetwarzane, pozwala programistom szybko i sprawnie realizować aktualizacje czy instalacje wybranych aplikacji (np. Magento2). 


Chciałbym zapytać Was, jak często korzystacie z Composera? Czy ważne jest dla Was to, że jest on np. udostępniony przez już przez firmę hostingową, czy nie ma to raczej znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Composer na hostingu to dla mnie raczej sprawa drugorzędna. Używałbym tylko w procesie developingu, a ten i tak najczęściej odbywa się w środowisku lokalnym.

 

W przeciwieństwie do GITa, który jest już dla mnie dużą zaletą. Z kolei SSH to już musi być,  nie wiem jaka musiałaby być oferta żebym zdecydował się na hosting bez SSH.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nnd.newbie napisał:

a ten i tak najczęściej odbywa się w środowisku lokalnym.

No tak... ale na githuba czy bitbucketa nie wysyła się całości w tym "vendora"  tylko plik composer.json następnie na docelowy serwer pobiera gitem i tam ponownie za pomocą composer install instaluje się zależności do wendora Wiec IMHO composer na hostingu nie zaszkodzi.  I nie ma przymusu kodowania "na laptopie", bo można na docelowym serwerze, co ma pewne zalety.  Uważam, że to już zależy od developera lub wymogów w firmie w jakiej pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mion napisał:

No tak... ale na githuba czy bitbucketa nie wysyła się całości w tym "vendora"  tylko plik composer.json następnie na docelowy serwer pobiera gitem i tam ponownie za pomocą composer install instaluje się zależności do wendora Wiec IMHO composer na hostingu nie zaszkodzi.  I nie ma przymusu kodowania "na laptopie", bo można na docelowym serwerze, co ma pewne zalety.  Uważam, że to już zależy od developera lub wymogów w firmie w jakiej pracuje.

Ja w composer najwięcej grzebię na starcie. W późniejszym etapie czasami zdarza się, że się dodaje jakieś dodatkowe biblioteki, ale rzadko. Przy wdrożeniu w wgrywam całą zawartość vendor na serwer. I po tym czasie composer jest mi w zasadzie zbędny. W przeciwieństwie do git'a który jest w użyciu prawie cały czas bo jakieś mniejsze lub większe prace się potem odbywają i najłatwiej zaciągać z repozytorium.

 

Co do kodowania na serwerze, to w moim przypadku, to jednak zawsze było środowisko lokalne,  jak nie na własnym laptopie to jakiś lokalny serwer w firmie, a od kilku lat to w zasadzie tylko vagrant. Nigdy nie używałem docelowego hostingu do bieżącej pracy. Wiem, że PHP Storm wspiera taką pracę, ale nawet się nie pokusiłem sprawdzać czy i jak to działa.

 

Więc dla mnie composer to sprawa drugorzędna. Jakby był na hostingu to dobrze, pewnie by się używało, ale w moim przypadku zastąpiłby tylko jednorazową akcję kopiowania zawartości  katalogu vendor na serwer.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
9 godzin temu, otlet napisał:

W jakiej wersji PHP chcesz odpalić composera?

https://pomoc.zenbox.pl/pl/kb/articles/aliasy-php-dla-composera

9 godzin temu, otlet napisał:

Aktualizacje samego composera

To jest w gestii firmy, która udostępnia daną usługę  podobnie jak i inne aktualizacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.