Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

email dla rodziny na rzeczy "ważne" (ew., czy gmail po włamie jest do odzyskania?)


chivito

Rekomendowane odpowiedzi

drodzy forumowicze i forumowiczki, może mi coś doradzicie..

 

czego szukam: hosting emaili dla rodziny na rzeczy 'ważne' - przede wszystkim korespondencja z bankami i urzędami

 

konieczne warunki (od najważniejszego):
SLA (dostępność): jak najwyższe - najlepiej >99.9%[1]
kopia bezpieczeństwa: min. 1 wersja 1x/tydzień (+darmowe przywracanie w razie awarii)[3]

firma ile lat na rynku: co najmniej 3 lata [2]

konta email: min. 2

łączna pojemność:  min. 1GB
cena: do 70 PLN netto/rok [4]

 

opcjonalnie (mile widziane):
cena: do 50 PLN netto/rok [4]
webmail (np. roundcube)
darmowa subdomena [4]
antyspam
miejsce na WWW (jakiekolwiek, choćby i na wizytówkę)
let's encrypt


poszukiwane warunki (rozwinięcie):
[4] wolę po taniości (inna sprawa, czy da się po taniości...SLA ok. 99.99% to chyba trzeba już robić HA? (2+ serwery na raz) i w sumie całkiem możliwe że to jest niewykonalne przy tak niziutkim budżecie)
[2] nie gwarantuje to bynajmniej dalszego istnienia, ale ogólnie chodzi mi o jakąś stabilność, to ma być na lata, nie chcę ryzykować straty subdomeny/kolejnej przeprowadzki
[3] żeby nie było paniki nawet w razie awarii domowego komputera
[1] obawiam się tego że jakiś ważny mail nie dojdzie, bo akurat będzie przerwa konserwacyjna, czy coś

 

co biorę pod uwagę (najwyżej = faworyt na ten moment):
- ovh: rejestracja 2+ domen .ovh i to: https://www.ovh.pl/domeny/oferta_serwer_start10m.xml - niestety w przeciwieństwie do https://www.ovh.pl/emaile/email-pro/ nie podają SLA - czy w związku z tym można założyć brak takowego? hmmm...
- hosting.linux.pl - SLA: 99.9%, opinie dobre

 

co oglądałem i na pewno odpada:
hostinghouse - opinie i stosunek cena/jakość spoko na stronkę prywatną, ale SLA za nisko - 99.5% to ok. 44h/r. potencjalnie niedostarczonych maili (za: https://uptime.is/995 )
webd - SLA: ?, brak kopii bezpieczeństwa
sldc.eu - bardzo złe opinie
online.net - ciut za drogo + jednak wolałbym polską firmę
sprint data center - odzyskiwanie z kopii płatne
- servizza - duża pojemność, SLA: 99.9% (tylko jak mierzony, i czy na pocztę też?), niestety mało opinii i brak szczegółów co do kopii bezpieczeństwa, cenowo bardzo atrakcyjnie, na stronkę prywatną bym brał chyba nawet bez większego zastanawiania się... ale jak na złość teraz nie działa (503) www.servizza.com ani www.servizza.it (blog.servizza.com działa) -> niestety minus z mojej strony
- progreso: dobre opinie, niestety SLA tylko 99.5% i za drogo
- mydevil: dobre opinie, niestety SLA tylko 99.7% i za drogo
- unixstorm - dobre opinie, niestety SLA tylko 99.8% i to na hosting (na email brak)
- cal.pl - SLA 99.9% ale tylko na http
- firehost.pl - SLA również na pocztę, niestety tylko 99%
- o12.pl - SLA: ?, drogo
- klatka.pl - SLA: ?
- forpsi.pl - tanio (email za 20 PLN/r.), SLA: ?
- nazwa.pl - SLA: 99.9%, niestety za drogo
- home.pl - niskie SLA: 99% i drogo (https://home.pl/poczta/) (ponadto, bez polskiego VPN miałem stale na stronie głównej timeouty... -_-')
- fc.pl - SLA: ?


dlaczego tego szukam:
miałem długo skrzynki dla rodziny na subdomenach w byłym ionic.pl, była super promocja na wht - coś -50% dożywotnio albo lepiej - po kilku latach post z promocją wyparował wraz z moim rabatem, ale jako że nadal było tanio, machnąłem reką...  ale do czasu: jakiś czas temu przyszła mi niedawno pro-forma już z hekko, zmiana warunków = wzrost kosztów o 300% -> czas się ewakuować! (na plus im mogę zapisać, że w przeciwieństwie do byłego ionic przestali mi naliczać VAT - mieszkam poza UE)

 

myślałem przez chwilę, że nawet może dobra okazja przenieść się na polecany przez niebezpiecznik.pl gmail, ew. outlook.com albo protonmail może dałyby radę - niestety obawiam się potencjalnych problemów w kwestii dostania się do skrzynek w razie jakichś kłopotów typu włam na konto albo śmierć (jestem paranoikiem, wiem, ale nigdy nie wiadomo...) - stąd póki co myślę raczej o polskim hostingu gdzie obsługa klienta chyba pomoże w takich przypadkach

 

reasumując + pytania:

ogólnie to jak na teraz jestem za opcją bezpłatnego hostingu do domen z ovh, pod warunkiem że uda się potwierdzić ten SLA dla pakietu 10m, jak nie to chyba kupię domenę .ovh (pomijając ewentualne promocje na rejestrację, utrzymanie wychodzi taniej niż regionalne) i podepnę to do hostingu linux.pl (bo żeby dostać ten wymarzony SLA 99.99% to chyba wymagałoby powiększenia budżetu do ponad 100 pln netto/r., przykład: - wspomniane https://www.ovh.pl/emaile/email-pro)

 

1. czy bylibyście w stanie podpowiedzieć coś innego ewentualnie?

(jak wspomniałem wyżej, priorytety to SLA i kopia)

 

2. czy ktoś przerabiał na własnej skórze odzyskiwanie konta na (bezpłatnym) gmailu po włamie/śmierci?

czy to jest w ogóle możliwe? (mam wrażenie że podobnie jak z Adsense, duże G ma małych niekorporacyjnych użytkowników głęboko gdzieś (bo jeśli to byłoby możliwe, to chyba jednak zdecyduję się założyć wszystkim gmail...))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

Cytat

jestem za opcją bezpłatnego hostingu do domen z ovh, pod warunkiem że uda się potwierdzić ten SLA dla pakietu 10m

 

potwierdziłem telefonicznie na linii sprzedażowej ovh, niestety brak SLA...

 

jako, że nie zdążyłem przenieść wszystkiego i skończyło się na odnowieniu obecnych usług w hekko, proszę o zamknięcie tematu (może znowu otworzę za rok ^^')

Edytowane przez chivito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Polecam kupić cloud'a od hetznera czy ovh ~15pln/msc , SLA praktycznie na poziomie 100% sam korzystam więc wiem.

Co do serwera pocztowego możesz go ręcznie zainstalować albo skorzystać z fajnego gotowca np. Poste.io , u mnie na blogu masz poradnik jak to "postawić" :)

Z prezentowaną powyżej opcją wyjdzie drożej ale nie masz limitu kont, domen etc.

  • Lubię 1
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawianie własnego serwera pocztowego " z gotowca" może jest i proste, ale dochodzi do tego jeszcze zarządzanie tym wszystkim  oraz aktualizacje, antyspamy i kopie zapasowe .
Więc mam wątpliwości, czy jest to konkurencyjne rozwiązanie do gotowych i licznych usług e-mailowych dostępnych na rynku .

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Jakub napisał:

Polecam kupić cloud'a od hetznera czy ovh ~15pln/msc , SLA praktycznie na poziomie 100%

Śmiem twierdzić że SLA usługi pocztowej stawianej przez laika i bez monitorowania 24h/dobę będzie mniejszy niż 100% nawet jeśli maszyna będzie miała 100%. Nie wspominając o tym, że jakikolwiek SLA osiągnie to będzie to tylko dzięki szczęściu, a nie realnym działaniom i zaplanowanej pod wysokie SLA infrastrukturze. Hosting może czasami pada, ale przynajmniej ma zawodowych adminów którzy go stawiają na nogi. Jak padnie taki serwer z gotowca, to naprawa naprawa potrwa znacznie dłużej, a pewnie i tak skończy się podnajmem zawodowca i już koszty znacznie przekroczą planowane.

 

@chivitoJa bym na Twoim miejscu się tak bardzo nie fokusował na SLA, szczególnie w tej cenie. Myślę, że jeśli w takim budżecie ktoś ci zaoferuje 99.99% to zwyczajnie oszukuje, nie wie o czym mówi albo liczy na szczęście. Pamiętaj, że awarii nikt nie planuje, a planowane prace administracyjne są przeprowadzane w godzinach nocnych i w dobrej firmie są wcześniej ogłaszane, więc masz czas żeby się przygotować. Nie jest też tak że jak serwer pada na 2 godziny to nie dostaniesz maili wysłanych w tym czasie. Każdy serwer powinien kolejkować wysyłkę i zrobić przynajmniej kilka prób doręczenia, z coraz większym odstępem czasu, zanim zrezygnuje. 

 

W najgorszym przypadku jak tak koniecznie chcesz, to kup dwie tanie usługi pocztowe i z jednej zrób usługę backupową nadając jej niższy priorytet wpisami MX.  Prawdopodobieństwo, że padną dwie usługi naraz są bliskie zeru.

Edytowane przez nnd.newbie
  • Lubię 1
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2020 o 14:29, chivito napisał:

czego szukam: hosting emaili dla rodziny na rzeczy 'ważne' - przede wszystkim korespondencja z bankami i urzędami

IMHO - Każdą ważną korespondencje można dodatkowo zarchiwizować i to na wiele sposobów, więc poczta o mniejszym SLA niż klasy "NATO" nie musi być aż tak dużym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2020 o 01:10, Krystek napisał:

Abstrahując od tych wszystkich rzeczy, które to wymieniłeś. A jak sprawdzisz (tj. udowodnisz) poziom SLA? Że jest 99,8 a nie 99,78%?

Liczę (czy raczej liczyłem) na słowność usługodawcy - ale fakt że może postawienie VPSa testującego to byłoby wskazane.. gdyby nie to:

(nie mogę wstawić ładnego cytatu drugi raz więc dalszę będą ręcznie wstawione)

 

>nnd.newbie napisał(a):

Cytat

Nie jest też tak że jak serwer pada na 2 godziny to nie dostaniesz maili wysłanych w tym czasie. Każdy serwer powinien kolejkować wysyłkę i zrobić przynajmniej kilka prób doręczenia, z coraz większym odstępem czasu, zanim zrezygnuje. 

Dzięki!!! Byłem przekonany, że w takiej sytuacji maile przepadają ><'

 

>nnd.newbie napisał(a):

Cytat

Ja bym na Twoim miejscu się tak bardzo nie fokusował na SLA, szczególnie w tej cenie. Myślę, że jeśli w takim budżecie ktoś ci zaoferuje 99.99% to zwyczajnie oszukuje, nie wie o czym mówi albo liczy na szczęście.

Doszedłem do tego samego wniosku... (a szukałem trochę).

 

>nnd.newbie napisał(a):

Cytat

 

W najgorszym przypadku jak tak koniecznie chcesz, to kup dwie tanie usługi pocztowe i z jednej zrób usługę backupową nadając jej niższy priorytet wpisami MX.  Prawdopodobieństwo, że padną dwie usługi naraz są bliskie zeru.

 

 

 

Wow, na to bym chyba nigdy nie wpadł, fajny pomysł! Ale skoro są ponawiane próby wysyłki w razie niemożności dostarczenia po raz pierwszy, to trochę przesada może być.

 

>Mion napisał(a):

Cytat

IMHO - Każdą ważną korespondencje można dodatkowo zarchiwizować i to na wiele sposobów, więc poczta o mniejszym SLA niż klasy "NATO" nie musi być aż tak dużym problemem.

Wiem. Pominąłem te posty o tym że serwer sobie można postawić, bo w tym temacie szukałem wygodnego rozwiązania na którym można polegać, a nie inspiracji do DIY.

Sam sam na pewno nie będę się w to bawił, więc pozostaje mi przemyśleć sprawę ponownie, i albo obniżyć wymagania ws. SLA, albo zwiększyć budżet.

Edytowane przez chivito
poprawienie cytatów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, chivito napisał:

Wow, na to bym chyba nigdy nie wpadł, fajny pomysł! Ale skoro są ponawiane próby wysyłki w razie niemożności dostarczenia po raz pierwszy, to trochę przesada może być

Tylko pamiętaj że konfiguracja takiego zachowania leży po stronie nadawcy, a zawsze znajdą się tacy którzy skonfigurują to lepiej czy gorzej, dadzą krótszy lub dłuższy czas. Są też emaile wysyłane przez np. skrypty stron www (dodajmy, że słabe strony), które nie korzystają z serwera pocztowego i próbują wysłać tylko raz. Niemniej poważne firmy którym zależy na dostarczalności poczty raczej robią to porządnie i zgodnie z regułami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.