Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

Jakie konkretnie dyski SSD do serwerów?


nrm

Rekomendowane odpowiedzi

 

Fajny wątek przyniósł mi kolejne pytania, a nie chcę rozwadniać tamtego tematu, który jednak jest o czymś innym.

--------

 

- Jakich dysków SSD (konkretne modele) używacie na codzień?

- w jakich konfiguracjach (np. Raid10 z HW kontrolerem xyz 512 BBWC, Raid 1 soft)

 

Ostatnio na naszym czacie miałem okazję pytać o to ludzi z różnych DC (np. Home, Sprint) bo to ciekawa sprawa co i do czego jest używane i jak z niezawodnością pewnych rozwiązań (często są to o dziwo desktopowe rozwiązania typu Samsungi 840/850 Pro, chyba nawet takie mam w maszynach z SDC, czasami już bardziej serwerowe np. Intele DC 3520 ). Tym bardziej, że w takich DC jest "niezły przemiał" ilościowy więc jest na czym zdobywać doświadczenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nrm dobór dysków w moim przypadki zależny jest w dużem mierze od tego jaki zapis przewiduję.

Dysk SSD to konstrukcja w miarę prosta i mało awaryjna, jeśli nie zużyjesz komórek pamięci.

 

Z dysków PC, używałem głównie Crucial M550, Samsung 960 PCIe, Intel 750 PCIe.

Z dysków Enterprise, używałem Micron M500DC i Samsung SM863.

 

Miałem kilka Samsungów 850 Pro i w moich zastosowaniach te dyski szybciej się zużywały niż Cruciale M550.

A podobno to Samsungi były dyskami bardziej PRO ;-).

 

W każdej konfiguracji dyski SSD działają u mnie jako JBOD. Mam złe doświadczenie z kontrolerami SAS i dyskami SSD jako HW.

Część dysków działa na macierzach ZFS, część bezpośrednio w serwerach.

 

Na ogól nie zdarzyło mi się, by którykolwiek z tych dysków padł mi na maszynie produkcyjnej.

Zawsze monitoruję SMART i jeśli coś mnie nie pokoi, to wymieniam dysk.

Zdarzyło mi się 2 razy, że dysk wyjęty po niepokojących parametrach SMART już mi nie wstał, jak próbowałem go za jakiś czas przetestować.

  • Lubię 1
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas najwięcej jest Samsungów SM863 i PM863. Zdarzają się również Intele DC z serii S3500. Klienci mają w kolokowanych serwerach również Samsungi Pro i nawet Evo. Jest też Plextor NVMe.

 

Kontrolery bardzo różnie, ale jeśli chodzi o RAID to praktycznie tylko RAID1.

Edytowane przez mcbarlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nrm jeśli nie generujesz dużego zapisu, to dyski desktopowe bez problemu sobie radzą i ich awaryjność jest bliska zera. Tam gdzie generuje mały zapis stosuję dyski desktop, tam gdzie generuje duży zapis tam stosuje enterprise. Dysków SSD używam produkcyjnie od 6-7 lat i nigdy nie utraciłem ani bajta danych klientów ;-).

 

@smarthost jakie modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@smarthost model to najważniejsza sprawa ;-). Był to dysk z serii desktop, czy enterprise?

 

Kiedyś HW nie radziły sobie dobrze z obsługą dysków SSD i obsługą TRIM. Więc dyski via HW zużywały się zauważalnie szybciej.

Nie wiem jak teraz jest z współczesnymi kontrolerami RAID, ponieważ od 4 lat używam tylko i wyłącznie trybu JBOD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=97]smarthost[/mention] model to najważniejsza sprawa ;-). Był to dysk z serii desktop, czy enterprise?
 
Kiedyś HW nie radziły sobie dobrze z obsługą dysków SSD i obsługą TRIM. Więc dyski via HW zużywały się zauważalnie szybciej.
Nie wiem jak teraz jest z współczesnymi kontrolerami RAID, ponieważ od 4 lat używam tylko i wyłącznie trybu JBOD.
Właśnie parę dni temu czytalismy sobie jakąś czarna listę dysków ssd i większość dysków sobie nie radzi z trim.

Wojtek
[mention=97]smarthost[/mention] model to najważniejsza sprawa ;-). Był to dysk z serii desktop, czy enterprise?
 
Kiedyś HW nie radziły sobie dobrze z obsługą dysków SSD i obsługą TRIM. Więc dyski via HW zużywały się zauważalnie szybciej.
Nie wiem jak teraz jest z współczesnymi kontrolerami RAID, ponieważ od 4 lat używam tylko i wyłącznie trybu JBOD.
Ale JBOD na serwerach produkcyjnych? Trochę ryzyko utraty danych, nie sądzisz.

Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla SSD też coraz częściej skłaniam się do JBOD-a, bo z HW trzeba robić różne sztuczki żeby działało poprawnie i w sumie nigdy nie wiadomo czy jest w 100% ok. Zresztą uważam, że klasyczny RAID w dobie ZFS-a i Cepha zakopiemy niebawem razem z dyskietkami. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomek test podesłany przez Ciebie jest bezwartościowy i nie ma tego jakkolwiek porównać do zastosowań produkcyjnych.

 

Na żywotność dysku maja wpływ takie czynniki jak:

- Obsługa lub nie TRIM

- Zajętość dysku % (im dysk bardziej zajęty, tym dysk szybciej się zużywa)

- Stopień zastępowania i migracji danych (zapis na SSD jest rozrzucany po najmniej zużytych komórkach. Wiec jeśli 50% danych jest stała i się nie zmienia, komórki w których one są trzymane były zapisywane 1x, natomiast cała reszta zapisu i zmieniajacych się danych nadpisuje cały czas 50% pozostałych komórek)

- Typ danych (dyski SSD wewnętrznie kompresują dane)

- Rozmiar rekordu

- Temperatura pracy

- i szereg innych czynników

 

Ja powiem tylko tyle, że mam bardzo negatywne doświadczenie z samsungami 850 PRO. Są to jedyne dyski, które mi fizycznie padły. Co prawda po wyjęciu już z serwerów, ale jednak. Endurace który te dyski wytrzymywały, niewiele przekraczał ten na który była przewidziana gwarancja. Był to jedyny model który miałem i zdecydowałem się na całkowite zastąpienie go innymi rozwiązaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wiadomo, decydując się na dyski SSD trzeba mieć na uwadze sposób konfiguracji serwera tak aby jednak oszczędzać zapisy. No i zdrowy rozsądek jest zawsze konieczny, jeśli nawet ktoś zapisał XX danych, to nie znaczy że nam też się to uda.

Wybierając dyski do serwerów (fakt, że narazie są to dyski pod bazy danych) robiłem rozeznanie wśród firm zajmujących się odzyskiwaniem danych i w gruncie rzeczy wybrałem dyski na podstawie ich opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to i na to są sposoby :) Widziałem fotki podczas odzyskiwania danych z takich dysków - rozbebeszone dyski, polutowane kilkanaście / kilkadziesiąt kabelków i podpięte to wszystko do jakiegoś drogiego urządzenia z Rosji ;) Puki dane są gdzieś zapisane to można je odzyskać, nawet jak dysk nie jest wykrywany przez komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No koszt takiego zabiegu liczony jest w tysiącach złotych, więc to operacja raczej dla zdesperowanych, ale już widziałem przypadki trzymania bazy danych programu księgowego z 5 lat na pendrive bo Pani Księgowa pracowała trochę w domu, trochę w biurze :) Jak padło to był płacz..

No ale wiadomo - RAID, zdrowe podejście do utylizacji macierzy, kopia i kopia kopii to podstawa :)

Edytowane przez Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.