Skocz do zawartości
  • Cześć!

    Witaj na forum RootNode - aby pisać u nas musisz się zarejestrować, a następnie zalogować. Posty pisane z kont niezarejestrowanych nie są widoczne publicznie.

[SERWER] Hosting z bardzo dobrą ochrona Anty DDoS


wright.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Iwannabepro napisał:

Witam serdecznie, 

Jeśli mogę to również chciałbym się podpiąć pod temat, ponieważ od jakiegoś czasu borykam się z identycznymi problemami jakie ma autor. Aktualnie jestem klientem firmy Hosteam, przez kilka lat nie miałem najmniejszych problemów, ale od kilku dni mój serwer TeamSpeak po prostu pada w chwilę. Potrzebuje tak naprawdę stabilnego hostingu, który zagwarantuje mi lepszą ochronę przed takimi atakami. Budżet jaki mogę na taki serwer przeznaczyć wraz z ochroną to 500-600 zł, ewentualnie można coś jeszcze się dogadać. Wiem, że jest jakiś hosting z lepszą ochroną, bo znam serwer TeamSpeak, którego ciężko jest ruszyć, ale niestety nie mam pojęcia jaki to może być hosting. Jeśli są tu osoby doświadczone lub mają pojęcie o tym wszystkim (w przeciwieństwie do mnie) to chętnie poczytam i dowiem się co powinienem zrobić na chwilę obecną. 


Cześć,

już spieszę z odpowiedzią, tym bardziej że chciałem jeszcze wyedytować temat o wątek bez offtop'u. Otóż w innym miejscu *wrednych siusiumajtków*, zarzuca mi się, że odpowiedziałem merytorycznie na zadane pytanie, podając "na szybko" cenę za setup HA. Prawda jest taka, że w przypadku TeamSpeak'ów niestety nie jest dobre rozwiązanie, ale mimo to, nie znam ani jednej osoby, która przy zdrowych zmysłach byłaby w stanie wydać 3000 zł / mc za utrzymanie serwera głosowego, nawet jeżeli byłby dzieckiem samego Billa Gates'a albo tak zarabiała na swoim projekcie. Let's face it - to samo tyczy się wszystkich providerów, stosujących ochronę AntyDDoS w standardzie. Usługi tego typu są najczęściej dostosowaniem przede wszystkim skali do ruchu wejściowego - a w przypadku jednego, dwóch a często nawet całej szafy serwerów - osiągnięcie czegoś takiego jest najzwyczajniej niemożliwe.

W przypadku usług którymi administruję, wprowadzamy przede wszystkich ochronę L7, a jak wiadomo chociażby z rocznych raportów cert.pl, ataki wolumetryczne zaczynają być mocną rzadkością w porównaniu do ataków aplikacyjnych. Sam TeamSpeak jest niestety strasznie dziurawą i podatną na anomalie sieciowe aplikacją, to też niestety mimo kilku większych zmian w protokole, nie da się w pełni przewidzieć, jakie podatności mogą się pojawić przy zamknięto-źródłowej aplikacji, dlatego też to nie od providera zależy czy aplikacja będzie stabilna a od producenta danego oprogramowania.

Pamiętajmy również o tym, że w przypadku zmiany/przerzucania ruchu, użytkownicy takiego teamspeak'a będą zawsze dostawać drop'a - to może tyczyć się właściwie większości tego typu rozwiązań, bo na tym one polegają. Żaden provider nie będzie też przejmować się aplikacjami, za które klienci nie są w stanie zapłacić odpowiedniej ceny - zwyczajnie nie opłaca się łatać takiej aplikacji. Dla mnie osobiście, protokół TeamSpeak'a, podobnie jak Quake3 (hehe) był dobrym polem treningowym do tworzenia tego typu rozwiązań.

Chciałbym jeszcze zdementować jedną rzecz - w przypadku usług głosowych, tak na prawdę od bardzo dawna nie widziałem "średniej" czy nawet "średnio-małej" wielkości ataków typu DDoS - a takie obserwuję bardzo często w innych miejscach, zatem problem nie leży po tej stronie. Problem w jednej w/w lokacji dotyczy łącz operatorskich, ale prawdopodobnie problem nie leży na wejściu lecz.... na wyjściu do konkretnych operatorów, realizujących połączenie do ISP.

Niestety, będę musiał wyprowadzić Cię z błędu - jeżeli oczekujesz że ktoś zrobi customową ochronę za 500-600 /mc, z umową na dzierżawę miesięczną, to możesz liczyć tylko na takie scamy jak @XaNeZ.

Spróbuję podnieść troszkę merytorycznie wartość tego tematu. W pierwszej kolejności, chciałbym ażebyście pomyśleli o wszystkich tych biednych osobach, które muszą odpowiadać na tego typu zgłoszenia. Powoływanie się na kontakty z nimi, czy wyuczona terminologia nie są wyznacznikiem wiedzy, zatem gdy wiemy że kolega zakupił bottera i bawi się bo ma taką ochotę to nie zakładajmy że wiemy więcej niż support do którego zwracamy się o pomoc. Jest mi strasznie żal m.in. w/w podmiotów i osób które zmuszone są obsługiwać podobne zgłoszenia - trust me, wiem coś o tym.

 

Pomyślmy teraz o "Openresty" jako o WAF'ie, otóż swego czasu, podczas akcji stopacta2, wykorzystałem go do podmiany html'a w locie w podobny sposób:

                body_filter_by_lua '
                    replacestr = "<body class=\\"home page-template page-template-template-front page-template-template-front-php page page-id-4\\"><div class=\\"footer\\"><p>#321EUOfflineDay #StopACTA2 #OpBlackout<p><a href=\\"https://saveyourinternet.pl\\" rel=\\"nofollow\\">SaveYourInternet</a> | <a href=\\"https://www.stopacta2.org/pl/\\" rel=\\"nofollow\\">StopACTA2</a></div><div class=\\"overlay\\"></div>"
                    replacestr2 = "<style>* {margin:0;font-family:\\"Open Sans\\", sans-serif;font-weight:bold;} .footer {position:relative;background-color:#f6d213padding:80px;font-size:25px;text-align:center;background-size:50% 100%;background-position:right;background-repeat:no-repeat;background-color:#6a6a6a;background-image:url(https://i.imgur.com/EObdeBg.png);z-index:2;padding:40px;} .footer a {font-size:20px; text-decoration: none; color:#981212 !important;} .overlay {background: rgba(0,0,0,0.8) !important; position: fixed; top: 0; bottom: 0; left: 0; right: 0; z-index:1;}</style></head>"
                    ngx.arg[1] = ngx.re.sub(ngx.arg[1],"<body class=\\"home page-template page-template-template-front page-template-template-front-php page page-id-4\\">", replacestr)
                    ngx.arg[1] = ngx.re.sub(ngx.arg[1],"</head>", replacestr2)
                ';

Teraz można zdać sobie sprawę, w jaki sposób możemy ogarniać request'y za pomocą lua - cała magia! Bardzo chętnie podzielę się pełną wiedzą odnośnie moich rozwiązań, opisując szeroko wszystkie aspekty, podając je publicznie ażeby każdy mógł sobie skomponować własnego WAF'a, tak ażeby w przyszłości podobne @XaNeZ 'y nie miał za dużo do roboty, tym bardziej że zobowiązuje mnie do tego licencja samego Nginx'a ;)

W przypadku samych ataków typu DDoS  - już czasów "smerfów" ataki tego typu były wykorzystywane w zupełnie innych celach. W chwili obecnej, każdy może wziąć pieniądze np. od swojej babci i zakupić przykładowego bottera, lecz najczęściej mają one dość krótkie interwały w których mogą "uderzać" w dany cel, gdyż permanentny atak prawdopodobnie tak czy siak będzie zneutralizowany na niższym poziomie ;) Ataki tego typu w "innych" przypadkach często nie są celem a środkiem - np. do tego ażeby ukryć w logach "inne", groźniejsze pod kątem bezpieczeństwa akcje lub uniemożliwić działanie parsera i podjęcie odpowiedniej akcji - ot czar prysł. Tak więc, zdajmy sobie sprawę z tego, że serwer przy atakach DDoS najczęściej nie będzie długo niedostępny - czy na prawdę chcemy płacić 2000x więcej za to, żeby nie odejść na 5-10 minut zrobić sobie herbaty? ;) A może warto byłoby pomyśleć nad ważniejszymi, również pod kątem prawnym kwestiami bezpieczeństwa danych, hm?

Z tą myślą zostawiam was moi drodzy DDoSerzy. Miejmy nadzieję, że koronawirus niebawem wykończy się sam ;)
 

  • Lubię 4
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Dziękuje za ekspresową i rozbudowaną wypowiedź. 

 

8 godzin temu, Spoofy napisał:

Tak więc, zdajmy sobie sprawę z tego, że serwer przy atakach DDoS najczęściej nie będzie długo niedostępny - czy na prawdę chcemy płacić 2000x więcej za to, żeby nie odejść na 5-10 minut zrobić sobie herbaty?

 

Szczerze mówiąc? Tak, jestem gotów płacić 1000 zł miesięcznie, a nawet więcej, żeby tylko serwer stał stabilnie. Bo wystarczą dwa krótkie ataki i tracimy masę ludzi, którzy mogli być naszymi potencjalnymi "stałymi użytkownikami". Jak dobrze wiemy stali użytkownicy, którzy siedzą u mnie od lat - zawsze wrócą, ale spora część użytkowników to świeżaki, które dopiero poznają nasz serwer. Przychodzi taki atak przy 700 osobach online, serwer jest na kilka minut albo niedostępny albo ma 20-30% pakietów, co się dzieje po takim krótkim ataku? Liczba osób online spada do 500. Mam kolejny atak i tych osób jest już 300. Nie chce myśleć co by się działo, gdyby takich ataków było więcej. 

Osobiście jest mi strasznie przykro, ponieważ tworząc taki serwer od prawie 10 lat - ciężko jest patrzeć jak coś co tak się rozwija nagle przez takie ataki zaczyna podupadać. Otrzymując takie ataki przez kilka dni tak naprawdę się cofamy. Na projekt osobiście nie mam za wiele czasu, ponieważ to już nie te lata co kiedyś, ale mimo wszystko miło jest patrzeć jak to się rozrasta. Sentyment nie pozwala mi na to, żebym przymykał oko na takie ataki, nawet jeśli miałyby trwać faktycznie 5-10 minut. Skoro inne serwery potrafią mieć stabilnie postawiony serwer, którego nic nie rusza od wielu miesięcy to znaczy, że jest to możliwe. 

Reasumując liczę na to, że jest ktoś kto faktycznie jest w stanie polecić coś co za jakąkolwiek cenę jest w stanie bardziej zabezpieczyć mój serwer. 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia, Dominik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Iwannabepro napisał:

Reasumując liczę na to, że jest ktoś kto faktycznie jest w stanie polecić coś co za jakąkolwiek cenę jest w stanie bardziej zabezpieczyć mój serwer. 

https://blazingfast.io/ddos

Słyszałem bardzo dużo pozytywnych opinii n/t usług od Blazingfast.io

  • Lubię 1
  • Zażenowany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.4e9a448c7ffe6558e2d3acfd8c7279a9.png

Edytowane komentarze ale nie chce mi się sprawdzać co zostało zmienione. Widać kiedy zostały napisane - 14 tyogdni temu... Poprosiłem o testowe ip/domene chronioną przez xaneza i nie otrzymałem nic, jeszcze lepiej - to ja mam napisać do niego żeby łaskawie je otrzymać i testować za darmo :D I teraz dziwi się, że gdy nie udostępnił nic do testów dla osób z większym iq i mniejszym ego od jego osoby to jesgo "usługi" nie są dobre.

 

image.png.5035c5e4dbbb9ba5339a3e2ead3a0d06.png

Czyli mówisz, że dla hostingu (innych też)  w dodatku shareda polecasz zmianę ip którego nie będą w żaden sposób kontrolować? - inteligentne

 

image.thumb.png.53425d918284690d75ce4bc693a8c6b1.png

Też nie jestem specjalistą, ale jednak dostrzegam pewne problemy z takim rozwiązaniem ;) 

 

image.png.6ca9afebb2573617f90ef92c7500bf1d.png

Jednak gdy uświadomiłem waszego klienta, że nawet softowy csf będzie działał lepiej niż wasza ochrona to bullshit się chyba odwrócił? ;)

 

image.png.53205483473c1be15d84771d6bb648c3.png

ehh...

 

image.png.bff3fbb1721bfedfb52e0d7553cb0f02.png

image.png.faac78b4a6eb889b8cbbec2a5b7721a2.png

 

No ja nie wiem, uszczypnijcie mnie...

To czy pisał do mnie xanez z pretensjami nie chce mi się szukać, tyle chyba wystarczy

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze dodać... Osoby te prowadzą / są powiazane z securebizneshost.eu - w styczniu chronili ten hosting a po wypłynięciu tego szamba odpięli się od cybervio ;)

image.png.49965b1cab872874ce6860e73ae24b83.png

To może potwierdzać to co napisałem ;)

 

90522288_219699632743478_891729448674525

Gratis - kiedy właściciela serwera minecraft nazywasz prezesem i dyrektorem generalnym

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas wczorajszych ataków prawie większość serwerów z Hosteama miała problemy. Po atakach większość wróciła do normy, a mój nie chciał się włączyć. Po kilkunastu godzinach otrzymałem odpowiedź, że nasza usługa została zablokowana, ale warunkowo ją odblokowali. Warunkowo, ponieważ jeśli operatorzy nałożą ponownie blokadę na naszą usługę to nie będzie możliwości jej usunięcia nie wcześniej niż za 48 godzin. Powodem nałożenia blokady jest negatywny wpływ na inne usługi przez atak sieciowy jaki jest na nasz serwer. Teraz krótkie pytanie, czy to nasza wina? Już nie wytrzymuje tych ataków i naprawdę desperacko poszukuje jakiegoś rozwiązania, innego hostingu, zabezpieczeń - czegokolwiek, żeby w końcu zaczęło działać. Proszę Was o pomoc. Prawie 10 lat to wszystko prowadzę, nie chce tego stracić przez ataki.

Edytowane przez Iwannabepro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Iwannabepro napisał:

Podczas wczorajszych ataków prawie większość serwerów z Hosteama miała problemy. Po atakach większość wróciła do normy, a mój nie chciał się włączyć. Po kilkunastu godzinach otrzymałem odpowiedź, że nasza usługa została zablokowana, ale warunkowo ją odblokowali. Warunkowo, ponieważ jeśli operatorzy nałożą ponownie blokadę na naszą usługę to nie będzie możliwości jej usunięcia nie wcześniej niż za 48 godzin. Powodem nałożenia blokady jest negatywny wpływ na inne usługi przez atak sieciowy jaki jest na nasz serwer. Teraz krótkie pytanie, czy to nasza wina? Już nie wytrzymuje tych ataków i naprawdę desperacko poszukuje jakiegoś rozwiązania, innego hostingu, zabezpieczeń - czegokolwiek, żeby w końcu zaczęło działać. Proszę Was o pomoc. Prawie 10 lat to wszystko prowadzę, nie chce tego stracić przez ataki.

Napisz do multigaming 😜 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Dnia 26.03.2020 o 11:54, Iwannabepro napisał:

Witam serdecznie,

 

Dziękuje za ekspresową i rozbudowaną wypowiedź. 

 

 

Szczerze mówiąc? Tak, jestem gotów płacić 1000 zł miesięcznie, a nawet więcej, żeby tylko serwer stał stabilnie. Bo wystarczą dwa krótkie ataki i tracimy masę ludzi, którzy mogli być naszymi potencjalnymi "stałymi użytkownikami". Jak dobrze wiemy stali użytkownicy, którzy siedzą u mnie od lat - zawsze wrócą, ale spora część użytkowników to świeżaki, które dopiero poznają nasz serwer. Przychodzi taki atak przy 700 osobach online, serwer jest na kilka minut albo niedostępny albo ma 20-30% pakietów, co się dzieje po takim krótkim ataku? Liczba osób online spada do 500. Mam kolejny atak i tych osób jest już 300. Nie chce myśleć co by się działo, gdyby takich ataków było więcej. 

Osobiście jest mi strasznie przykro, ponieważ tworząc taki serwer od prawie 10 lat - ciężko jest patrzeć jak coś co tak się rozwija nagle przez takie ataki zaczyna podupadać. Otrzymując takie ataki przez kilka dni tak naprawdę się cofamy. Na projekt osobiście nie mam za wiele czasu, ponieważ to już nie te lata co kiedyś, ale mimo wszystko miło jest patrzeć jak to się rozrasta. Sentyment nie pozwala mi na to, żebym przymykał oko na takie ataki, nawet jeśli miałyby trwać faktycznie 5-10 minut. Skoro inne serwery potrafią mieć stabilnie postawiony serwer, którego nic nie rusza od wielu miesięcy to znaczy, że jest to możliwe. 

Reasumując liczę na to, że jest ktoś kto faktycznie jest w stanie polecić coś co za jakąkolwiek cenę jest w stanie bardziej zabezpieczyć mój serwer. 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia, Dominik.

Raczej inne serwery po prostu stoją w różnych lokacjach, nie oznacza to, że mniej podatnych.
 

Dnia 28.03.2020 o 14:30, Iwannabepro napisał:

Podczas wczorajszych ataków prawie większość serwerów z Hosteama miała problemy. Po atakach większość wróciła do normy, a mój nie chciał się włączyć. Po kilkunastu godzinach otrzymałem odpowiedź, że nasza usługa została zablokowana, ale warunkowo ją odblokowali. Warunkowo, ponieważ jeśli operatorzy nałożą ponownie blokadę na naszą usługę to nie będzie możliwości jej usunięcia nie wcześniej niż za 48 godzin. Powodem nałożenia blokady jest negatywny wpływ na inne usługi przez atak sieciowy jaki jest na nasz serwer. Teraz krótkie pytanie, czy to nasza wina? Już nie wytrzymuje tych ataków i naprawdę desperacko poszukuje jakiegoś rozwiązania, innego hostingu, zabezpieczeń - czegokolwiek, żeby w końcu zaczęło działać. Proszę Was o pomoc. Prawie 10 lat to wszystko prowadzę, nie chce tego stracić przez ataki.


Odezwij się do nas, a na pewno uzyskasz konkretną ofertę: [email protected] .

 

Dnia 29.03.2020 o 03:02, daffx napisał:

Napisz do multigaming 😜 

Dzięki za polecenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 3/26/2020 o 11:51 AM, Jakub napisał:

https://blazingfast.io/ddos

I have heard a lot of positive reviews about services from Blazingfast.io

Thank you for the mention of our company.

I would just like to say that we have released a new update for our Teamspeak3 protection on 09/04 and if anyone wants a trial server please let me know. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.03.2020 o 11:49, daffx napisał:

Zapomniałem jeszcze dodać... Osoby te prowadzą

 

Z przykrością rozczaruje pańskie mamy nadzieję domniemanie (ciekawe na jakiej podstawie gdyż Gremsonkowy z Cybervio bardziej powiązany jest z użytkownikiem Spoofy oraz jego firmą multigaming) firma/usługa cybervio w żaden sposób nie jest z nami powiązana i jest odrębną firmą/tworem prowadzona przez inną/inne osoby. Ku wyjaśnieniu, nie "odcięliśmy się od szamba" lecz zrezygnowaliśmy z usług w/w firmy/tworu ze względów prywatnych/osobistych oraz czysto ekonomicznych.

Edytowane przez SECUREBIZNESHOST LTD
błąd słownikowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierw piszesz post, potem raport, potem edytujesz:
image.thumb.png.865266f5064c1fea739637c7da24a86e.png
Mimo prób nawiązania kontaktu, wysyłałeś tylko kolejne raporty:
image.png.2b147d88cbda4364e6c64467a9111088.png.ad6dc7eca772dffee6bd7df9b7974ae2.png


Tak jak w raporcie:
image.png.7a97144f41fded6d8a1181610a6c1f98.png

Zatem kolejny poważny "byznes". Przedstaw proszę wszystkie niby dowody jak taką usilną masz potrzebę - pośmiejemy się wszyscy razem. Podaj również dane tej skrzynki na kogo jest firma zarejestrowana.

Wątek został przeniesiony i odpowiednio oznaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, SECUREBIZNESHOST LTD napisał:

Panie spoofy czemu Pański pracownik DDosował kilka dni temu nasza firmę?  Czy przeprosi pan w imieniu swojego pracownika i wpłaci nam rekompensate za to czy mamy to sądownie załatwić między nami (między multigaming)?


Ciąg dalszy dziecinady.

To jednak zmieniamy ton rozmowy, dobrze - przedstaw publicznie jakieś pseudo dowody, podaj dane firmy skąd masz mój numer telefonu, hm? Straszysz sądem, policją, dzwonisz po nocach - no zdrowy psychicznie to w moim przekonaniu to nie jesteś.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, SECUREBIZNESHOST LTD napisał:

Cieszę się że Pan jest zdrowy psychicznie doprowadzając do Tego, że pański pracownik dopuszcza się czynów karalnych. Ok, w najbliższym dogodnym czasie kiedy świat wróci do funkcjonowania udamy się z dowodami do prokuratury w Polsce i tam je przedstawimy. 

Pozdrawiam 


Mimo że się nie znamy to również serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w "byznesach" :D

To jest pełne nagranie - pozwoliłem sobie tylko wyciąć swoje nazwisko - po prostu się rozłączyłem ;)

securebizneshost-lol.mp3

  • Haha 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Spoofy napisał:


Mimo że się nie znamy to również serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w "byznesach" :D

To jest pełne nagranie - pozwoliłem sobie tylko wyciąć swoje nazwisko - po prostu się rozłączyłem ;)

securebizneshost-lol.mp3 168 kB · 4 pobrania

Jak rozmawiał z tobą właściciel tego syfu to po głosie można już "zobaczyć" słomę z butów :D a do samych słów nie ma co się wypowiadać, taka sama sytuacja. Poza tym grożenie policją czy sądem to tylko informowanie potencjalnego "oskarżonego" o dalszych krokach XD Podsumowując Firma kogucik sp********ł i ucik

 

Co do @SECUREBIZNESHOST LTD https://www.infor.pl/prawo/kodeks-karny/odpowiedzialnosc-karna/702487,Przestepstwo-znieslawienia-na-podstawie-art-212-kodeksu-karnego.html - polecam sie zapoznać bo bez odpowiedniego wyroku lub papierka twoje słowa są warte tyle ile wasze usługi ;) 

 

Edytowane przez daffx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odblokuj idioto z multigaming możliwość pisani jeżeli nie chcesz publicznie się pogrążyć gdyż udostępnię to na wszelkich możliwych kanałach jak twój pracownik się chwali jak wy********l innych. wy********l - cytuje jego słowa (bo fakt słoma z butów i kogucik jak ty )

 

 

Edytowane przez SECUREBIZNESHOST LTD
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, SECUREBIZNESHOST LTD napisał:

Odblokuj idioto z multigaming możliwość pisani jeżeli nie chcesz publicznie się pogrążyć gdyż udostępnię to na wszelkich możliwych kanałach jak twój pracownik się chwali jak wy********l innych. wy********l - cytuje jego słowa (bo fakt słoma z butów i kogucik jak ty )

 

 

Muszę - XDDDDDDDDDDDDDD

  • Lubię 3
  • Super! 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • szarik zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Regulamin, Polityka prywatności.